Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Pro řízení oddílu doporučujeme Klubový informační systém. | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

# 5 Timeout - Rok 2020

20.12.2020 | Michal Holeš

Je tady další #timeout. Pátý díl obsahuje rozhovor shrnující rok, který byl poznamenán pandemii COVID19. Jak ho viděl prezident klubu Ladislav Klavrza? O co všechno jsme přišli, jaké vztahy jsou nyní s partnery klubu nebo spolupráce s extraligovou Slovankou. Nejen tyto témata najdete v pátém díle Timeoutu.

Láďo, jak se ti daří v době, kdy se vše měří zdravím?

Děkuji za optání. I když si to moc nepřipouštím, patřím i já do té „ohrožené skupiny“ lidí. Snažím se minimalizovat osobní kontakty s okolím, navštěvuji se s mými nejbližšími. V nejčastějším kontaktu jsem samozřejmě se svojí 90letou maminkou. Jsem moc rád, že je, dá se říci, soběstačná. Se sestrou se střídáme se zajišťováním nákupů a návštěv, aby jí tolik nescházel kontakt s lidmi. Samota pro seniory je ještě horší než nějaký ten neduh. Naštěstí nikdo v rodině nebyl pozitivní na Covid-19. Když říkáš, že se dnes vše měří zdravím, tak i já opakuji, že zdraví je to zásadní, to se nedá koupit. Ale i mně už hodně chybí kontakt s lidmi, přiznám se, že hlavně i s kamarády z naší velké basketbalové party.

COVID opět, stejně jako na jaře, ochromil veškerý sport. Jak to vnímáš z pozice nejvyššího představitele modrožlutého basketbalového klubu?

Samozřejmě mě to hodně mrzí a je mi líto. Jen co se nová sezóna v září rozeběhla tak přišla druhá vlna Covidu a všechny aktivity byly zastaveny. Nejen tréninky, ale i zápasy, na které jsme byli všichni tolik natěšeni.

Je to velký problém, když jsou děti odkázáni na domácí tréninky?

Samozřejmě je to problém. Pokud děti nemají pravidelnou sportovní aktivitu, projevuje se to velice negativně nejen na herních dovednostech v konkrétním sportu, ale celkově na pohybovém vývoji mladé generace. Ostatně nedávno o tom hovořil známý odborník docent Pavel Kolář.
Naštěstí v řadách našich trenérů a hráčů se našlo několik nadšenců, kteří pro děti připravili názorná videa ukázek různých tréninkových prvků a dovedností (viz. BCB Challenge – #basketzobyvaku). I touto cestou bych chtěl všem moc poděkovat.

Ženy A postoupily po delší době do první ligy. Všichni jsme se těšili, jak se poměří s elitou. Tady je ta škoda asi tuplovaná, že ano?

Přesně tak. Všichni jsme se opravdu moc těšili. Již první domácí zápas proti KP Brno ukázal, že se naše děvčata budou moci poměřovat s nelehkou konkurencí. Zvláště v první polovině zápasu předvedla pohledný basketbal. Těsnou porážku o 4 body je možno přičíst vážnému zranění a odstoupení Elišky Hálové na začátku třetí čtvrtiny. Její body v závěru utkání skutečně chyběly. Náplastí však bylo následné vítězství na půdě Aritmy Praha. No a na další zápasy netrpělivě čekáme…snad se již brzy dočkáme.

Své umění měly letos v basketbalové aréně v Benešově předvádět i extraligové hráčky Slovanky. Byl z toho nakonec jediný zápas, za to však proti slovutnému USK. Jak se upekla tato domluva? A je plán spolupráce dlouhodobý?

Za vším hledej již několikaleté úspěšné účinkování třech našich hráček Elišky Hálové, Moniky Fučíkové a Natálie Budilové ve Slovance Praha. Působily v dorosteneckých kategoriích extraligy, všechny to dotáhly až do reprezentačních výběrů, Eliška s Monikou dokonce reprezentovaly ČR na Mistrovství Evropy. Největšího úspěchu dosáhla Monika Fučíková ziskem stříbrné medaile na Mistrovství Evropy juniorek U17.

No a v pozadí toho všeho byl tatínek Elišky Petr Hála, který vlastně vymyslel a domluvil to, že Benešov se stal, po dřívějším působení týmu ŽBL Slovanky v Mladé Boleslavi, novým basketbalovým domovem.
Věřím, že působení Slovanky Praha v Benešově nebude jen roční epizodou. Slovanka nemá v Praze odpovídající halu, navíc Benešov je od Prahy kousek a rozhodující je pak účinkování zmíněných našich hráček v nejvyšší ženské basketbalové soutěži ŽBL. Recipročně v našem prvoligovém družstvu žen působí dvě hráčky Slovanky. Vzájemnou spolupráci obou našich klubů rovněž podtrhuje působení tří žákyň, kmenových hráček Slovanky v našem žákovském týmu U15A.

Na některé kluby také dolehla finanční tíže. V jakém stavu se nachází BC Benešov?

Mohu s klidným svědomím říci, že náš klub je dlouhodobě finančně zabezpečen. Jednak díky nastavenému systému rozpočtů jednotlivých družstev, a také díky podpoře formou grantů a dotací ze strany Města Benešov, Středočeského kraje i MŠMT (pro rok 2021 nově NSA – Národní sportovní agentury). Nezanedbatelnou část rozpočtu zaujímá podpora od našich partnerů.

Očekáváš odliv partnerů v této těžké době?

S našimi partnery máme navázány dlouhodobé vztahy a jejich podpory si nesmírně vážíme. Věřím, že i do budoucna budeme moci počítat s jejich podporou. Samozřejmě je možné, že s ohledem na současnou pandemickou situaci i negativní zásahy do ekonomiky jednotlivých firem, můžeme počítat s celkovým snížením těchto zdrojů na straně našich příjmů.

Jak bys tedy zhodnotil basketbalový rok 2020?

Rok 2020 byl jednoznačně poznamenán pandemií Covidu 19. I ten náš basketbalový. Zatímco naše druholigové družstvo žen mělo v rozehrané baráži o postup do 1.ligy dostatečný náskok, tak po ukončení soutěží v jarní části roku právo účasti 1.ligy, tedy druhé nejvyšší basketbalové soutěži žen, získalo. Naproti tomu druholigové áčko mužů odehrálo základní část a závěrečná play-off o postup do 1.ligy se ani nerozeběhla.

Jako velký problém vidím to, že s ohledem na uzavření škol a tělocvičen se neuskutečnily zářijové nábory do nových přípravek jak v Benešově tak i ve Vlašimi a Bystřici. Jen doufám, že se koronavirová omezení brzy rozvolní a budeme moci i tyto pravidelné akce dohnat a získat do našich řad nové malé baskeťačky a baskeťáky.

V květnu letošního roku jsme plánovali uspořádat některé akce spojené s výročím 40 let od založení samostatného klubu Basket Club Benešov. Zejména exhibiční zápasy ligových týmů mužů i žen s „výběry hvězd“. U mužů jsme měli přislíbenou např. účast kapitána české reprezentace a bývalého našeho hráče Vojty Hrubana, Michala Vocetky a dalších, kteří před lety úspěšně účinkovali v 1.lize v benešovských barvách.

A v neposlední řadě mě mrzí, že jsme nyní na počátku prosince nemohli uspořádat jubilejní 10. Basketbalový ples. Tak snad za rok.

A co očekáváš od příštího roku 2021?

To je asi nejtěžší otázka. Vše se bude odvíjet od vývoje pandemické situace v našem státě. Samozřejmě bych si přál, abychom mohli zase „normálně“ žít, sportovat, hýbat se, scházet se s kamarády, zajít si po tréninku „na pivko“ (platí samozřejmě pro dospělé). Aby se rozeběhly soutěže, abychom mohli zase chodit fandit našim týmům. A hlavně abychom byli všichni zdraví, hráčům se vyhýbala zranění a trenéry aby nadále bavilo trénovat a předávat cenné zkušenosti svým svěřencům.

A protože se pomalu, ale jistě blíží konec letošního roku, chtěl bych popřát všem členům Basket Clubu Benešov, všem našim partnerům, fanouškům i rodičům našich dětí krásné prožití Vánoc a hlavně hodně zdraví, štěstí, pohody i úspěchů v tom nadcházejícím roce 2021.

Ladislav Klavrza

 
Aktuální články
Mladší dorostenky čeká kvalifikace o ligu

Naše holky U17 budou hrát kvalifikaci o celostátní ligu, do této kvalifikaci o tři postupová místa se přihlásilo deset družstev, které se...

 
Dívky U15 v plné přípravě

V plné tréninkové, ale konečně i zápasové přípravě, je družstvo starších žákyň trenéra Jiřího Mazura. V minulém týdnu nejprve na...

 
Dívky z kategorie U11 tentokráte vítězně

Tento víkend naše děvčata sehrála další dvě přátelské utkání se soupeřem z Kladna. Týden zpátky benešovské hráčky na své sokyně...

 
Děvčata z ročníku 2010 za sebou mají první turnaj
 
#9 Timeout - Budu lepší
 
#8 Timeout - Jen hrát
 
# 7 Timeout - Nová výzva
 
CZ BASKETBALL přichází s dalším projektem - HEJBNI SE
 
Atmosféra v Bene byla vždy bouřlivá, pamatuje si Vojtěch Hruban
 
#6 TIMEOUT - Nepřestanu
 
Zápasy
Muži "A" | Neděle 16.02.2020, 11:00
20. kolo
Benešov - BK Vysoká nad Labem
 
Muži "A" | Sobota 29.02.2020, 18:00
21. kolo
BK Brandýs nad Labem - Benešov
 
Muži "A" | Neděle 01.03.2020, 10:30
22. kolo
TJ Sokol Kbely - Benešov
 
Muži "A" | Sobota 19.09.2020
2. kolo
Benešov - BK Příbram
 
Muži "A" | Pondělí 28.09.2020
1. kolo
Sokol Kutná Hora - Benešov
 
Muži "A" | Sobota 03.10.2020
4. kolo
Tigers České Budějovice - Benešov
 
 
BC Benešov & eSports.cz RSS