Klub web.cz  – profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Historie

BASKETBAL V BENEŠOVĚ


Basketbal se společně s volejbalem dostal do samostatného Československa zásluhou Světového sdružení křesťanské mládeže (YMCA). V roce 1924 byl ustaven Čs. volleyballový a basketbalový svaz (ČVBS). V Benešově se začínalo až mnohem později. Písemné podklady o tom, zda, kde a kdo v Benešově basketbal hrával v počátečním období, se nedochovaly.

Podle ústního podání pamětníků můžeme považovat za prokázané, že koncem 40. let minulého století se na benešovském gymnáziu hrály mezitřídní zápasy a gymnázium mělo svoje reprezentační družstvo hrající takzvané středoškolské hry. (Zde si pisatel dovolí odbočku do doby daleko pozdější. To proto, aby připomněl krásný úspěch gymnaziálního mužstva v těchto hrách v roce 2001, kdy vyhrálo celostátní kolo a postoupilo do evropského finále v Istanbulu).

Ale zpět k výše popisovaným začátkům. Hrálo se v tělocvičně gymnázia, v sokolovně a také na otevřených hřištích, například u skautské klubovny v Žižkově ulici či na hřišti za sokolovnou. Ani v publikaci „100 let organizované tělovýchovy v Benešově“, vydané v roce 1974, se zmínka o oddílu basketbalu nevyskytuje, tehdy ještě neexistoval. Až v kronice oddílu z roku 1979 je Vláďou Fulínem zaznamenán jeho vznik při TJ ČSAD Benešov, kdy se ve staré sokolovně začalo jednou až dvakrát týdně scházet pár nadšenců pod vedením prvního trenéra a později i předsedy oddílu, jilemnického rodáka Zdeňka Kováře.
Je v ní vedeno dění do sezóny 1990–1991, a to velmi podrobně a pěkně. Zejména statistické údaje o družstvu mužů jsou obdivuhodně obsažné a systematicky uspořádané. Jsou doplněny řadou fotografií a článků z krajského tisku. Basketbalisté začínali v tehdejší nejnižší soutěži – sdruženém okresním přeboru – a neustále usilovali o postup do přeboru krajského. V sezóně 1986–87 ještě bez úspěchu, o rok později se to povedlo. Po celou tu dobu se činnost oddílu rozšiřovala, rostl i počet družstev. V posledním roce, který kronika popisuje, měl basketbalový oddíl TJ ČSAD Benešov již osm družstev, a to žen, mužů, dorostenek, dorostenců, žákyň, žáků, minižaček a minižáků.

Z mnoha zajímavostí uvedených v kronice stojí za připomenutí, že 7. 12. 1983 hráli basketbalisté poprvé v tělocvičně nově dokončené, moderní základní školy v Dukelské ulici. Toužebně na to čekali, protože sál sokolovny, kde hráli do té doby, stejně jako i volejbalisté, byl stále v horším a horším stavu. Když přestalo fungovat topení, museli utkání, rozlosovaná jako domácí, odehrát na hřištích soupeřů.
Po změně režimu v roce 1989 se řada sportovních odvětví rozhodovala, jak pokračovat. Některá zůstala součástí obnovené TJ SOKOL, jiná zvolila osamostatnění a založila samostatné kluby. Mezi ně patřili i basketbalisté, kteří v roce 1993 vytvořili nový klub s názvem Basket Club Benešov.

Na podzim 2020 vstoupil do své dvacáté osmé sezóny, ve které ženy A i muži A nastupovali ve 2. lize (třetí nejvyšší soutěž). Dále byli v soutěžích ženy B a muži B, v dívčích celcích dvě družstva žákyň, minižákyně a dívčí přípravka. Na celkových 11 družstev je v soutěžích doplnila dvě chlapecká mužstva kadetů, 1 družstvo žáků, minižáci a chlapecká přípravka. Aby vše fungovalo, o to se stará zhruba 30 trenérů, asistentů a organizačních pracovníků. Jsou to nadšenci zajišťující vše potřebné ve svém volném čase a tyto činnosti v posledních letech vykonávají mnohdy pouze za symbolickou odměnu. Veškerou činnost klubu pak řídí sedmičlenný výkonný výbor, který již po několik volebních období úspěšně pracuje pod vedením Ladislava Klavrzy.

Centrem působnosti BC Benešov je hala při ZŠ Dukelská, včetně potřebného příslušenství a zázemí, kde jsou hrána mistrovská utkání a probíhá i většina tréninků. Halu nám pro její prostornost a zároveň útulnost závidí nejedno zvučné z daleko basketbalově tradičnějších měst. Pro přípravu zejména mládežnických družstev jsou díky tradičně dobré spolupráci s Městem Benešov, základními školami a gymnáziem využívány i tělocvičny ZŠ Karlov, gymnázia a sokolovna.
Zde je nutné zvlášť jmenovat především pana Zdeňka Zahradníčka, který se již v dobách svého působení v čele profesorského sboru na gymnáziu Benešov, nebo později jako zastupitel a místostarosta města Benešov a poté i člen výkonného výboru BC Benešov, významnou měrou podílel na zviditelnění a zkvalitnění činnosti našeho klubu.

Za největší úspěch družstev mládeže a zadostiučiněním za péči věnovanou jejich přípravě je považováno získání 2 titulů „Mistr ČR“ v kategorii žáků v roce 1997, v dospělých kategoriích pak několikaletá účast obou A-týmů ve druhé nejvyšší soutěži.
Například ženy „A“ hned v prvním roce svého působení v sezóně 2008/2009 ve druhé nejvyšší soutěži obsadily po základní části výborné 4. místo a v Českém poháru dokázaly v sezóně 2005/2006 porazit mj. i extraligové Strakonice. Vyrovnané a pohledné souboje sváděly později i s Karlovými Vary, BA Sparta Praha a Valosunem Brno.

Právě v těchto letech na začátku nového tisíciletí sváděli také naši muži v 1.lize nezapomenutelné bitvy s celky z Opavy, Liberce, Jindřichova Hradce, Plzně, Trutnova, Hradce Králové, Zlína, Chomutova, Kolína, VŠB Ostrava, Olomouce, Sokola Pražského, Sokola Vyšehrad i BA Sparta Praha. Na naší palubovce bojovali ve žlutomodrém dresu po boku domácích odchovanců díky kvalitní manažerské práci a nastavené spolupráci se Spartou Praha, později pak USK Praha, mnozí extraligoví hráči zvučných jmen.

Kromě nejznámějšího současného reprezentanta Vojty Hrubana jimi byli také nezapomenutelní Michal Vocetka, Martin Šťastný, Jiří Slavík, Luboš Moravec, Martin Bašta, Viktor Cvek, Michal Mareš, Roman Zachrla, Jiří Kysela, Tomáš Zídek, Tomáš Kyzlink a spousta dalších. Naši mladí hráči se mohli učit od takových legend, jakými jsou dnes Pavel Kubálek, Stanislav Votroubek, Jakub Velenský, Michal Skořepa nebo Róbert Husár.

Historickým úspěchem, který hned tak nebude překonán, je pak 5.místo mužů „A“ po základní části v prvoligové tabulce v sezóně 2007/2008, na němž měl lví podíl celý realizační tým s hlavním trenérem Pavlem Vorlíčkem.
Na tomto místě je potřeba připomenout i zásluhy a především přístup Dany a Jaroslava Hřebíkových. Jako majitelé a provozovatelé Relax centra na Karlově poskytují dlouhé roky své prostory s posilovnou, saunou a vířivkou hráčům a hráčkám všech věkových kategorií. Co už je méně známé, že Jaroslav Hřebík jako známý fotbalový trenér a expert (a také držitel basketbalové trenérské licence) se významnou měrou několik sezón úspěšně podílel na fyzické i mentální přípravě ligových A družstev žen i mužů.

O dobré přípravě a podmínkách v BC Benešov svědčí mezi jiným i úspěchy jeho odchovanců, kteří hráli v nejvyšší soutěži v ČR i v zahraničí, a to jak ženy, tak i muži.
Zejména je potřeba zmínit Milenu Prokešovou (roz. Steffanovou), která to z místní palubovky dotáhla až do širší ženské reprezentace a působila v takových týmech, jakými byly Sparta Praha, Kaučuk Kralupy, Přerov, Olomouc, BK Loko Trutnov a Hradec Králové či KP Brno. Za tyto celky odehrála 493 ligových utkání, čímž se zařadila za Michaelu Hartigovou a Petru Reisingerovou na třetí místo!
Právě Milena Steffanová i po nedávném ukončení aktivní kariéry figuruje ve statistikách na 15. místě mezi nejlepšími československými ligovými střelkyněmi historie, na 6. místě mezi nejlepšími střelkyněmi historie české ligové soutěže a s devíti úspěšnými pokusy za tři body v jednom zápase je nejlepší „trojkařkou“ české historie.

K jejím největším mládežnickým reprezentačním úspěchům patří 1.místo na ME kadetek v roce 1996, 2.místo na ME kadetek v Šoproni v roce 1997, 4.místo na ME juniorek v Turecku v roce 1998 a 2.místo na ME U20 ve slovenském Ružomberoku v roce 2000. Českou republiku reprezentovala také na univerziádách v Turecku a Jižní Koreji.

V mužských složkách to dotáhli nejdál bratři Markové – starší Martin a mladší David. Oba si zahráli kromě Španělska i v nejvyšších univerzitních soutěžích v USA a působili několik sezón v české extralize - David jako rozehrávač ve Spartě Praha a BK Prostějov, Martin především jako pivot v družstvech Kondoři Liberec a BK Pardubice, kde působí jako generální manažer dodnes. David po své poslední hráčské sezóně ve slovenských Levicích také zůstal u basketbalu a nyní je asistentem trenéra u univerzitního celku Weber State University v Utahu.

Velmi úspěšný byl v dresu Sparty Praha a BK Nový Jičín (nebo Kunína) také Štěpán Reinberger – po sedmiletém působení ve Spartě od sezóny 2000/2001 se přesunul na severní Moravu, kde se s krátkými přestávkami, vyplněnými starty v Brně a Ústí nad Labem, pravidelně pohyboval s „kunínskými“ v popředí extraligové tabulky.
Do této části zařazujeme i zmínku o mezinárodních zápasech v letech 2009 a 2011. Tehdy hrál BC Benešov na domácí půdě v rámci své přípravy a v rámci jejich evropského turné s americkými mužstvy z nejvyšší univerzitní soutěže NCAA – East Coast All Stars a American University. Ačkoliv BC Benešov odešel vždy poražen, zaplněná hala aplaudovala výkonům obou celků a zvláště pro mladé basketbalové diváky byla obě utkání velkým zážitkem.

Za zmínku stojí i úspěšné historické pořadatelství extraligového zápasu na jaře 2010, kdy se na naší palubovce střetli Basketball Nymburk s USK Praha. Oba celky přivedli Ken Scallabroni s Petrem Tremlem a Muli Katzurin s Ronenem Ginsburgem a palubovka byla v jednu chvíli zaplněna hned několika reprezentanty zvučných jmen najednou – Petrem Bendou, Pavlem Pumprlou, Ladislavem Sokolovským, Radkem Nečasem, Blake Schilbem a Pavlem Slezákem, na straně USK nastoupili např. Lukáš Kotas, Martin Klimeš, Myles McKay, Vojtěch Hruban, Michal Vocetka, Jan Slavík, Tomáš Zídek a Jan Maštálka.

V současnosti, kdy je v dnešní „elektronické době“ obtížné začínající školáky přivést k jakémukoliv sportu, se díky opakovaným náborům, kvalitní spoluprací se základními školami nejen v Benešově, ale i ve Vlašimi a v Bystřici, a obětavosti trenérů a spolupracujících rodičů daří opět naplňovat dívčí i chlapecké přípravky. Právě pouze kvalitní práce s mládeží může přispět k udržení či zlepšení současného stavu a jistě je na dohled doba, kdy se v nejvyšších patrech českého basketbalu opět objeví benešovští odchovanci.

Dovolte mi na tomto místě, abych za všechny benešovské basketbalisty - bývalé, současné i budoucí – zvlášť poděkoval za spolupráci při sestavování dávné historie basketbalu v Benešově panu Jiřímu Jandačovi, bývalému místostarostovi města Benešova. Pan Jandač nám poskytl své vzpomínky z doby, kdy se jako všestranný sportovec, ale především volejbalista a basketbalista, sám aktivně podílel na začátcích basketbalu v Benešově a jako jeho fanoušek i v nedávné době často navštěvoval utkání v basketbalové hale v Dukelské ulici.

Za BC Benešov sestavil Milan Woitsch


Aktuální články
Ligovou premiéru měli mladší žáci U14 na Vysočině

O víkendu se mladší žáci poprvé představili v zápasech žákovské ligy. Po 2 výhrách v přípravném turnaji nad Českými Budějovicemi,...

 
Mladší minižákyně U12 vybojovaly na turnaji Kra-Kož CUP bronz

V pátek 15.9.23 jsme vyrazili na silně obsazený turnaj mladších minižákyň v Kožlanech. 

 
Do žákovské ligy vstoupily mladší žákyně U14 proti pražské Slovance

První ligový zápas nové sezony v prestižní žákovské lize U14G měl čekat mladší žákyně v sobotu v Nuslích a následně v neděli na...

 
Muži A zahájili sezónu na západě Čech
 
Z Labského poháru přivezli nejmladší minižáci U11 bronzové medaile
 
Mladší žákyně U14 hrály před ligovou sezonou přípravný turnaj na Kladně
 
V pražských Nuslích měly turnaj juniorky U19
 
Starší minižákyně U13 úspěšně zahájily sezónu na turnaji v Jičíně
 
Na turnaji v Klatovech čekali na starší žákyně U15 těžcí soupeři
 
Áčko kadetek U17 jelo na turnaj do Liberce
 
Zápasy
2.LIGA skupina A | Neděle 23.04.2023
2. kolo
Sokol Písek B - BC Benešov
 
2.LIGA skupina A | Sobota 16.09.2023
2. kolo
BK Klatovy - BC Benešov
 
2.LIGA skupina A | Neděle 17.09.2023
3. kolo
Jiskra Domažlice - BC Benešov
 
2.LIGA skupina A | Sobota 30.09.2023
4. kolo
VS.
BC Benešov - TJ Sokol Kbely
 
2.LIGA skupina A | Neděle 01.10.2023
5. kolo
VS.
BC Benešov - Sokol Vyšehrad
 
2.LIGA skupina A | Sobota 14.10.2023
6. kolo
VS.
BK Plzeň B - BC Benešov
 
 
BC Benešov & eSports.cz RSS